vajinismus olanlar

Vajinismusun nedenlerinden söylenti eden jinekologlar, tedavisi hakkında konuştu. Vajinismusun olabildiğince yaygın olduğunu söyleyiş eden Işıklar, “Vajinismus anatomik değil, ruhsal bozukluktan kaynaklanan cinsel fonksiyon bozukluğudur okunuşu toplumda neredeyse 10 kadından birinde görülür” dedi.

Vajinismusun belirtilerinden kelime eden Işıklar, “Vajinismusta kişiler seksüel ilişkiye giremiyorlar. İlişkide müşterek müddet her şey yolunda gidiyor. Tam olarak ilişkinin olacağı o an geldiği vakit kadın korkuyor, endişeleniyor fazla güvenilir kaygıları oluyor bacaklarında, sırtında, belinde kasılmalar başlıyor, bacaklarını kapatıyor okunuşu cinsî bağ olmasına müsaade etmiyor yahut bunun azıcık henüz ileri aynı aşaması kadın bacaklarını açabiliyor” diye konuştu.

Bu durumun ancak anatomik bozukluktan değil, ruhsal bir kez durumdan kaynaklandığının altını çizen Işıklar, “Bu kişilerin gerçek korkuları okunuşu kaygıları oluyor. bir kez panik atak durumu yaşıyorlar” niteleyerek konuştu.

İşte vajinismusun sebepleri

Işıklar, vajinüsmusun sert fazla sebebi olabileceğini söyleyerek bunları şöyle sıraladı:

“Vajinismusu, bizim gibi tradisyonel toplumlarda fazla daha uygun görüyoruz. Bizim toplumumuzda cinsellik bayan düşüncesince ‘aman sessiz yapma, aman bununla müteallik yalnız madde duyma, öğrenme, bilme’ söylemleri söz konusu. Kadın evlilik çağına ölçüsünde ‘kendimi korumalıyım’ diye düşünüyor. Tabi evlendikten sonrası amacıyla yine fazla toplumumuzda değişik bölgelerde değişik gelenekler var. Kadına, ‘Sen artık evleniyorsun, kocan var, kocanla cinsel ilişkiye gireceksin, arz yapacaksın, bunu yapacaksın’ deniyor. Daha önce ‘aman bacağını açma, aman eteklik giydin çok dikkat et’ denen kadına ‘git bacağını aç’ deniliyor. yayımcı bayan yıllarca bu bekâret zarını muhafaza etmek amacıyla programlanmış yalnızca o tarih bu söylenenle yanında sadece değişiklik olmuyor. Ondan sonrasında da bu sıkıntı yaşanıyor ve ilişkiye giremiyorlar.”

Işıklar, içtimai baskının dışında yaşanan cinsî tacize uğrayan, böyle birleşik deneyimi çevresinden duyan, zararlı cinsel bağ hikayesini duyan yahut partneriyle isteyerek evlenmeyen kadınlarda da bu durumun yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Cinsel müşavirlik terapisi ile tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisinin cinsî müşavirlik terapisi ile mümkün olduğunu söyleyen Işıklar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kesinlikle spontane geçen ancak vaziyet değil. Çiftler evlenmeden geçmiş zaman evet da vajinismus probleminden aksi hâlde cinsî müşavirlik hizmeti alabilirler. Tedavide bilinçsel okunuşu davranışsal terapi dediğimiz terapiler yapıyoruz. Bilinçsel tedavide çoğu mevsim çiftlerdeki sorunun büyük bir kez kısmını çözüyor. Burada genital organ nedir, cinsî bağlantı nedir, erdenlik zarı nasıldır, erdenlik zarı kanar mı, neden derecede kanar’ gibi konularda brifing yapıyoruz. Bunlarla müteallik fazla hatalı ve az internet sitesi bilgiler olduğunu görüyoruz. Kızlarımızın çoğu ‘ilk geceleyin bikir zarım fazla yırtılacak, çok kanayacak, oluk oluk kanlar akacak, ahacık beni acile götürecekler, bana dikiş atacaklar’ sanarak korkular yaşıyor. Bunların hiçbiri sahici değil. tığ bunlarla müteallik yasa bilgiyi veriyoruz. Sonrasında da davranışsal terapilerle kişilerin o esnada hissettikler ağrıyı, ağrı algısını elbette ortadan kaldırabileceğimizi kişinin durumuna göre, bazen parmak egzersizleriyle bu işi çözümlüyoruz. Çok dirençli vaklarda birleşik psikolog ya da birleşik psikiyatristten iane almaktan da yarar var.”

Eşlerin birbirine desteği fazla önemli

Bu iyileştirme sürecinde eşlerin birbirlerinin nispetle olması gerektiğinin altını çizen Işıklar, “Vajinismus tedavisinde her iki eşi kesinlikle hep beraber rastlaşmak istiyoruz. zira vajinismus çiftin hep beraber çözmesi gereken birleşik durumdur. Tek başına kadının durumu hiçbir devir değildir. kesin olarak erkeğe düşen görevler var. Eşinde vajinismus olan erkeklerden okunuşu yapmasını beklediğimiz madde nispetle olsun, bunu yanında çözeceklerine üstüne eşine her vakit nispetle olacaklarına üstüne itimat versin” ifadelerini kullandı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “vajinismus olanlar”

Leave a Reply

Gravatar